, 2021/7/1
A Keresksdelmi és Iparkamarában regisztrálni kell, a nyilvántartásba vételtől számított öt napon belül és befizetni az éves hozzájárulást. Az adott évre vonatkozó hozzájárulást a tárgyév március 31-ig kell befizetni.
Egyéni vállalkozás indításának költsége – illeték- és díjmentes. Könnyedén elindíthatja Webes Ügysegéden keresztül. Kamarai hozzájárulás évente 5.000 Ft.
Iparűzési adó – évente 50 000 Ft. Minden vállalkozónak be kell jelentkeznie telephelye vagy székhelye szerinti önkormányzatnál.
A vállalkozás indításának költségei katás vállalkozóként
Katásként lehetőség van az iparűzési adót átalány-adóalap után fizetni. Ebben az esetben nincs bevallási kötelezettség. Ennek összege egy naptári évre 2 500 000 Ft önkormányzatonként. Ha egyik önkormányzat területén van vállalkozóként a székhelyed és más önkormányzat területén a telephelyed, akkor az átalány-adóalap összesen 5 000 000 Ft. Budapest területén csak a Fővárosi Önkormányzat szedhet iparűzési adót.
A teljes naptári évre fizetendő adó - 2 % adómértékkel számítva – 50 000 Ft. Az éves adót két egyenlő részletben kell megfizetni. Az első részletet március 15-ig, a másodikat szeptember 15-ig. Ha év közben kezdi meg és egyből az egyszerűsített adózás választottad, akkor mások a befizetési határidők. Az első részletet az első hónapot követő hónap 15. napjáig, a második részletet az utolsó hónapot követő hónap 15. napjáig kell megfizetni.
Vállalkozói bankszámlanyitás – 0 Ft
Nem vagy kötelező vállalkozói bankszámlát nyitni, ha alanyi adómentes vagy. Mivel a banki költségek is jelentős terhet tudnak róni egy vállalkozás mindennapjaira, ez mindenképp jó hír. Ha áfás vagy akkor terhel a költség.Összege a választott számlacsomag tól függ.
Érdemes utánajárni, hogy számodra melyik bank ajánlata a legkedvezőbb. Léteznek kifejezetten kezdő vállalkozásoknak ajánlott, viszonylag alacsony költségekkel járó számlacsomagok.
Plusz költségként
Abban az esetben, ha a tevékenységhez valamilyen engedélyre van szükséged.
Adók, járulékok
– 25000 Ft vagy 50000 Ft vagy 75000 Ft Katásként. Mértéke 50 000 vagy 25 000 Ft, attól függően, hogy a kisadózóként főállásúnak vagy mellékállásúnak minősülsz. Főállású kisadózóként a magasabb nyugdíjalap érdekében választhatod, hogy havonta 75 000 forintot fizetsz. Lehet nagy összegnek tűnik, viszont ezzel minden adót és járulékot le tudsz az iparűzési adó kivételével. Könyvelő díja – kb. 5000 – 15000 Ft.
Katás vállalkozóként nem feltétlen van szükséged folyamatosan könyvelőre. Kezdőként, hogy teljesen képben legyél a jogszabályi előírásokkal, jó, ha van egy szakember. Segíthet helyes vezetésében, bejelentések megtételében, a kata bevallás készítésében. A vállalkozás indításában, szüneteltetése ben, megszüntetésében, a katával kapcsolatos szabályok értelmezésében.
Számlázó program havi díja - 0 Ft vagy 900 Ft + Áfa. 2020. július 1-jétől minden belföldi vállalkozás részére kiállított számlára vonatkozik az adatszolgáltatási kötelezettség. Az online számlázó program remek megoldás, ha meg szeretnéd könnyíteni a dolgokat. Jó számlázó program: Pontosan nyomon követheted a bevételt, kiadásokat,ha készítesz cash flow kimutatást.
Opcionális költségek a vállalkozás indításakor és működése során
Bérleti díj
Szükséged van saját irodára, raktárra, kalkulálni kell ezzel a nem kis kiadással. És még a bérleti díjhoz rezsi is társul.
Árukészlet
Amennyiben szolgáltatást értékesítesz, nincs ezzel dolgod,ha azonban termék eladással foglalkozol, akkor már az induláskor szükséges, hogy rendelkezz az anyagiakkal az árukészlethez.
Eszközök, berendezések
A legegyszerűbb vállalkozásnak is szüksége van egy számítógépre és nyomtatóra.
Telekommunikációs költségek
Még, ha az otthonodban is van az irodád, akkor is havi kiadást jelent a telefon vagy internet előfizetés.
Alkalmazott fizetése és járulékai
A munkavállalótól különböző levonásokat kell eszközölni, a levont tételeket a NAV-nak kell tovább utalni.Itt szükséged lesz könyvelőre aki bérszámfejtés és ehhez kapcsolódó feladatokat lát el. Általános szabály szerint a munkáltatót a munkabér után a következő közterheket köteles megfizetni: 17, 5 % szociális hozzájárulási adó, 1,5 % szakképzési hozzájárulás.
A vonatkozó jogszabály kedvezményeket biztosít a szociális hozzájárulási adó, szakképzési hozzájárulás vonatkozásában is. Ezekről kérdezd a könyvelőt.
A munkáltató a munkabérből az alábbi tételeket köteles levonni:
15 % személyi jövedelemadó,
10 % nyugdíjjárulék,
8,5 % egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulék.
Marketing költségek
Mindegy mivel foglalkozol szükséged van marketingre. Csak így juthatsz el a célközönséghez, így lesz bevételed. Szükséged lesz egy profi honlapra, hírlevél feliratkozókra. Már indulás előtt érdemes alaposan megtervezni a marketing aktivitásokat.