, 2022/3/28
Tőkeeszközök meghatározása: A berendezéseket a termék előállításához, szolgáltatás nyújtásához, illetve az áru értékesítéséhez, tárolásához és kiszállításához használja. Ez a berendezés hosszabb élettartammal rendelkezik, így megfelelően tárgyi eszköznek minősül.
Annak eldöntésekor, hogy mikor kell megvásárolni és a könyvelésben nyilvántartásba venni a beruházási eszközöket, kétféle gondolkodásmód létezik. Az első az, hogy a szükséges berendezéseket az év egy olyan pontján vásárold meg és telepítsd, amikor a további volumen indokolja a kiadásokat, ezáltal biztosítva elegendő pénzforgalmat a további adósságszolgálat vagy a berendezés azonnali megvásárlásának kezeléséhez.
A második módszer az, hogy a berendezéseket az üzleti év vagy negyedév elején vásárolják meg és telepítik, amelyik a legközelebb van ahhoz az időponthoz, amikor a berendezésre ténylegesen szükség lesz, így időt hagyva a képzésre és a hibák kijavítására, mielőtt a berendezés teljes termelésbe kerülne.
Az általad választott út a pénzforgalomtól függ. Ha a működési költségekből további adósságot tudsz kiszolgálni vagy a berendezést megvásárolni, akkor az utóbbi módszer a legmegfelelőbb. Ha szűkös a pénzforgalom, akkor az előbbi módszert válaszd. Bárhogy is legyen, a beruházási költségek a "tőke" címszó alatt kerülnek elszámolásra.
Beruházási eszközök meghatározása:
Azokat a berendezéseket, amelyeket egy termék előállításához, szolgáltatás nyújtásához, illetve az áruk értékesítéséhez, tárolásához és kiszállításához használ. Ez a berendezés hosszabb élettartammal rendelkezik, így megfelelően tárgyi eszköznek minősül.
Mit jelent a tőkefelszerelés?
A tőkefelszerelések olyan tárgyi eszközök, amelyeket egy termelő tevékenységhez szereztek be. A vállalatok gyakran beruháznak ezekbe a tételekbe, hogy bővítsék tevékenységüket, vagy lépést tartsanak az új technikákkal vagy technológiai fejlesztésekkel. Számviteli szempontból általában befektetett eszközként tartják nyilván őket, de ahhoz, hogy az amerikai számviteli szabályok szerint ekként lehessen őket besorolni, értéküknek több mint 5000 USD-nek kell lennie, és várható élettartamuknak több mint 1 évnek kell lennie. Egyes iparágak sokkal többet költenek, mint mások, amikor tárgyi eszközökről van szó.
Erre példa az olyan tőkeintenzív vállalkozások, mint a légitársaságok, mivel az üzlet nagy része a repülőgépek (berendezések) üzemeltetéséből származik, a tőkeeszköz-beruházások szintje gyakran magasabb, mint más iparágakban. Másrészt a feldolgozóipari vállalkozások szintén tőkeintenzívebbek, mint a szolgáltató vállalkozások. Ilyen tételek lehetnek például a gépek, teherautók, emelőrendszerek, készletszállító berendezések vagy raktári állványok.
Példa
A Plastic Pipes Co. egy olyan vállalat, amely vízvezetékeket gyárt az építőipar és a háztartási piac számára. Jelenleg a vállalat igazgatótanácsa a jövő évi beruházási tervet vizsgálja felül. A terv összesen 5.400.000 dollárnyi beruházást irányoz elő, amelyet a következő programok között osztanak el: 1.400.000 dollár egy új épület építésére, 2.000.000 dollár tőkeberendezésekre, 1.500.000 dollár részvénybefektetésekre és 500.000 dollár új cafeteria-berendezésekre az alkalmazottak számára.
Miért fontos a körforgásos gazdaság a beruházási eszközök esetében?
A tőkeberendezések azok az épületek, gépek és infrastruktúrák, amelyeket társadalmunk működéséhez használunk. Ide tartozik minden a számítógépes szerverektől az orvosi szkennerekig, az erőművektől az autókig, vonatokig és hajókig. Ezek előállítása általában drága, és olyan termékek, amelyeket úgy terveznek, építenek és szereznek be, hogy tartósak legyenek, és gyakran több évtizedig használatban maradjanak.
A tőkeberendezések körforgásos gazdasága azért fontos, mert gyártásukhoz évente 7,2 millió tonna nyersanyagot használnak fel, köztük nagy mennyiségű nagy értékű fém- és ásványi nyersanyagot. A nagyobb érték miatt a tőkeberendezések ágazata a körforgásos gazdaságra való áttérés számos aspektusában élen jár. Ügyfeleik például - többnyire a vállalkozások közötti üzleti környezetben - jobban hozzászoktak a szolgáltatásalapú üzleti modellekhez, amelyek nagyobb körforgást eredményezhetnek. Ez azt jelenti, hogy a tőkeberendezések fontos tanulságokkal szolgálhatnak más iparágak számára.
Hogyan nézhet ki a körforgás a tőkeberendezések esetében?
A tőkeberendezések körforgásos gazdaságában
A termékek és alkotóelemeik kevesebb erőforrást használnak fel, és az élettartamuk végén újrahasznosításra kerülnek.
A termékeket az újrafelhasználás szem előtt tartásával tervezik, kevesebb erőforrást használnak fel a gyártás során - különösen a nem megújuló erőforrásokat -, és több felújított vagy újrahasznosított alkatrészt és újrahasznosított anyagot, valamint gazdaságosan újrahasznosítható anyagokat, csökkentve ezzel a természeti erőforrások iránti igényt és a környezetszennyezést.
A termékek és alkotóelemeik hosszabb ideig használhatók a digitális technológia és az innovatív új "as-a-service" modellek révén.
A digitálisan támogatott karbantartás, a megosztott hozzáférés és az egyszeri értékesítésen túlmutató, az anyagi javak helyett a funkcionalitásra összpontosító szolgáltatások innovatív módot kínálnak arra, hogy a termékeket hosszabb ideig használják, csökkentve ezzel a hulladék mennyiségét.
A használaton kívüli berendezéseket és alkatrészeket kiváló minőségű rendszerek segítségével újrafelhasználásra visszaadják.
Ahelyett, hogy hulladéklerakóba vagy ellenőrizetlen égetésre kerülnének, a használatra már nem alkalmas termékeket felújítják, újragyártják, újrahasznosítják vagy alkatrészgyűjtésre használják - ezzel meghosszabbítva más, még használatban lévő termékek élettartamát.
Hogyan lehet átállni a tőkeberendezések körforgásos gazdaságára?
A vállalatoknak, a kormányoknak és a civil társadalmi szervezeteknek egyaránt szerepük van a tőkeberendezés-ipar körforgásos gazdaságának megteremtésében. Ez a 10 felhívás a cselekvésre segíthet felgyorsítani az átmenetet, és azt a lehető legnagyobb hatásfokkal megvalósítani.
1. Ösztönzők és útmutatás nyújtása a körforgásos terméktervezéshez
Egy termék ökológiai hatásának több mint 80%-a a tervezési fázisban dől el. Az anyagfelhasználás csökkentése, valamint a hosszú élettartam és az újrafelhasználás vagy felújítás érdekében történő tervezés az életciklus végén jelentősen csökkenti a szükséges erőforrásokat.
2. A vásárlói felfogás és a beszerzési modellek átalakítása a körkörös termékek és szolgáltatások iránti kereslet növelése érdekében
A nagy tenderek záradékai gyakran kimondják, hogy csak új rendszereket lehet vásárolni, vagy hogy a berendezéseket a használat végén meg kell semmisíteni. Létfontosságú, hogy megváltoztassuk a rendszert, hogy elfogadjuk az újrahasznosított vagy felújított alkatrészekből készült termékeket.
3. A szervizelés kihasználása, a termékek használati arányának irányítása és támogatása, valamint a használati élettartam meghosszabbítása.
A termék (például egy autó) felajánlásáról a szolgáltatás (például az autómegosztás, a megtett távolság alapján történő fizetéssel) felajánlása felé történő elmozdulás hatalmas lehetőségeket kínál az egyes termékek és alkatrészek élettartamának meghosszabbítására. Számos hasonló új "as-a-service" innováció ígéretes a körforgás szempontjából.
4. A végfelhasználói termékvisszaváltás növelése
A visszavételi arányok növelése érdekében meg kell szüntetni a használaton kívüli termékek és alkatrészek gyártóhoz való visszaküldésének jelenlegi akadályait, például az adatvédelemmel és a szellemi tulajdonnal kapcsolatos aggályokat.
5. Hatékonyság és átláthatóság lehetővé tétele a megfelelő és felelős fordított logisztikában
A kormányoknak, a vállalkozásoknak és a Bázeli Egyezmény hatóságainak együtt kell működniük a hatékonyabb fordított ellátási láncok kialakítása érdekében, miközben biztosítaniuk kell a szabályoknak megfelelő, környezetvédelmi és szociális szempontból megfelelő gazdálkodást.
6. Az értéklánc és az ágazatok közötti együttműködés az újrahasználati műveletek stratégiai megtervezése érdekében
A felújító és újragyártó létesítmények hosszú távú befektetések, amelyek speciális készségeket és tudást igényelnek. Gondosan kell megtervezni őket, figyelmet fordítva a helyszínre, a kapacitásra és a specializációra.
7. Az újrahasználati technológiákba és létesítményekbe történő beruházások ösztönzőinek növelése
A kormányoknak létfontosságú szerepet kell játszaniuk az újrahasznosított, felújított és újragyártott termékek/alkatrészek versenyképességének növelésében, ezért ösztönözniük kell a magánszektor beruházásait e stratégiákba.
8. A gyártók támogatása a másodlagos alkatrészek beszerzésének növelésében
A másodlagos alkatrészek használatba vétele csökkentheti a szűz anyagok iránti keresletet. Mind a jogalkotás, mind a technológia terén megvalósuló innovációk segíthetnek a másodlagos alkatrészpiac bővítésében.
9. A digitális technológiák kihasználása a körforgásos átmenet érdekében
A digitális technológia átalakíthatja az alkatrészek és termékek tervezésének, gyártásának és kezelésének módját, lehetővé téve a termék teljes élettartama alatt a nyomon követést és optimalizálást, valamint az információk megosztását az értékláncban.
10. A körforgásos tőkeberendezések hozzájárulásának értékelése a fenntartható fejlődési célok eléréséhez
A köz-, a magán- és a civil társadalom érdekeltjei felkérést kapnak, hogy vegyenek részt a tőkeberendezések körforgásos gazdaságának megtervezésében és megvalósításában, egy jobb, igazságosabb és gyorsabb átmenet érdekében, amely segít nekünk abban, hogy együtt érjük el a fenntartható fejlődési célokat.
A tőkeberendezések körforgásos gazdasága irányába ható intézkedések