, 2023/3/3
Azoknak a tisztviselőknek a szintjétől függetlenül, akiknek a munkakörük megkívánja, hogy foglalkozzanak és alkalmazzák a szervezet kockázatkezelési keretrendszerét a sikeres eredmények elérése érdekében.
A munkakörükben dolgozó szakemberek, akiknek meg kell tervezniük, alkalmazniuk és beágyazniuk a szervezet kockázatkezelési rendszerét.
kockázatkezelési keretrendszerét. A szakemberek segítik az általános és a vezető beosztású munkatársakat a kockázatkezelési feladatuk teljesítésében.
A kockázatkezelés három központi elemre épüljön:
1. Alapelvek, amelyek leírják a jó kockázatkezelés alapvető jellemzőit és azt, hogy az hogyan teremt hozzáadott értéket.
2. Kockázatkezelési keretrendszer, amely struktúrát biztosít a szervezeten vagy tevékenységen belüli kockázatkezeléshez.
3. Egy kockázatkezelési folyamat, amely személyre szabott, strukturált megközelítést ír elő a megértéshez,
A kockázatok megértését, kommunikálását és kezelését a gyakorlatban.
Fontos, hogy a kockázatkezeléssel foglalkozó szakember megértse mindkettő fontosságát, hogy a kockázatkezelési folyamat hogyan illeszkedik a
a szélesebb körű kockázatkezelési keretbe és elvekbe.
Ahhoz, hogy a kockázatkezelési folyamatok hatékonyak legyenek, a következőkkel együtt és összhangban kell működniük
a szervezet szervezeti céljaival és célkitűzéseivel. Ha a kockázatok kezelése a tágabb értelemben vett működéstől elszigetelten történik
és a külső helyzettől elkülönítve, akkor a kockázatkezelési intézkedések valószínűleg csak korlátozott támogatást nyújtanak.
e célokat.
Alapvető elemek
A meglévő kockázatkezelési keretrendszerben való munkavégzés. Fontos a kockázatkezelési keretrendszer valamennyi rendelkezésre álló elemének azonosítása. Ezek közé tartozhat a kockázat nyilvántartások/sablonok, kockázati mátrix, valószínűségi és következményi kritériumok, politikák és étvágy/tolerancia nyilatkozatok. Ezek a
fontos, hogy kéznél legyenek, mivel struktúrát és iránymutatást nyújtanak arra vonatkozóan, hogy a szervezet hogyan kívánja a kockázatokat kezelni.
kockázatkezelési folyamatot dokumentálni kívánja. A valószínűségi és következménytáblázatokban található kockázati kritériumok, a kockázati mátrix, valamint a kockázatvállalási hajlandóság és tolerancia nyilatkozatok segítenek a kockázat jelentőségének értékelésében.
Célkitűzések meghatározása
Egy másik kulcsfontosságú elem az elérni kívánt célok azonosítása. Ezek lehetnek szervezeti célok, projektcélok vagy programcélok lehetnek. A világosan megfogalmazott célkitűzések a következőkben is segítenek a célközpontú kockázatok kialakítását, amelyek segítik annak megértését, hogy mi az, ami igazán fontos a cél elérése szempontjából.
tevékenység eléréséhez, és hogy mi az, aminek mindenekelőtt jól kell mennie. A célok meghatározásakor jó kiindulópont a következő
a szervezet vállalati terve.
Az érdekelt felek azonosítása
A kockázatértékelési folyamat szempontjából rendkívül fontos, hogy azonosítsa és dokumentálja az összes érintettet, és vegye figyelembe a következőket
hogy ennek a listának arányosnak kell lennie az elvégzendő tevékenységgel.
Belső összefüggések
A kockázatértékelési folyamat összefüggésében a belső környezet azt a belső környezetet jelenti, amelyben a
szervezet/folyamat működik és céljai elérésére törekszik. Ennek során figyelembe kell venni a következőket
olyan tényezők, mint például
- a célok elérésére irányuló célkitűzések és stratégiák
- irányítás, struktúra, szerepek és elszámoltathatóságok
- az emberek, rendszerek és folyamatok képességei
- a folyamatok vagy a megfelelési kötelezettségek változásai
- a szervezet kockázattűrése és kockázatvállalási hajlandósága
- a szervezet vállalati terve
- fizikai és technológiai infrastruktúra és karbantartási intézkedések
- az üzleti telephelyek és egyéb műveletek helyszínei
- a belső érdekeltek adatai
- az uralkodó kultúra és a munkaerő morálja.
Külső kontextus
Amikor egy szervezeten belüli kockázatértékelést végeznek, a külső kontextus arra a környezetre utal, amelyben a gazdálkodó egység működik és céljai elérésére törekszik. A következő inputokat kell figyelembe venni, mivel azok a következőkre vonatkoznak üzleti, társadalmi, szabályozási, törvényhozási, kulturális, verseny-, pénzügyi és politikai környezet, beleértve:
- Erősségek, gyengeségek, lehetőségek és veszélyek
- A külső érdekelt felekkel, például az ügyfelekkel való kapcsolatok, azok megítélése és értékei.
- Környezet - üzleti, társadalmi, szabályozási, kulturális, verseny-, pénzügyi és politikai helyzet.
Kockázatkezelési kontextus
Amikor egy szervezeten belüli kockázatértékelést végeznek, fontos a dokumentumok azonosítása, megértése és felhasználása, folyamatok, politikák, jelentéstételi mechanizmusok és sablonok, amelyeket a kockázatkezelés segítésére hoztak létre. a szervezeten belül. A kockázati jelentési keretek megértése szintén fontos annak biztosítása érdekében, hogy a feltárt kockázatokat és kezelt kockázatok beépülnek a szervezet szélesebb körű kockázatkezelési tevékenységeibe.
Ennek a lépésnek az a célja, hogy meghatározza, mi és milyen gyakran mehet rosszul. A kockázatazonosítási folyamat akkor a leghatékonyabb, ha a legfontosabb érdekelt felek strukturált ötletbörzéken vesznek részt. Az ilyen megbeszéléseken. A munkaértekezleteken folytatott megbeszéléseket az előző lépés eredményeinek kell támogatnia; a kontextus megteremtése.
Az előző lépésből származó kemény adatok felhasználása segít az érdekeltek és a vezetés tájékoztatásában a kockázati események valószínűségéről. bekövetkezése. Az azonosított kockázatok minősége és relevanciája attól függ, hogy az értékelő mennyire jól vizsgálta meg a következőket és megértette a szervezet céljait és célkitűzéseit, valamint a szervezet működési környezetét.
Alapvető elemek
A kockázat forrásai vagy okai
Ebben a lépésben azonosítani kell azokat a cselekvéseket, forgatókönyveket, eseményeket és egyéb külső szereplőket, amelyek kockázatokat okozhatnak. Minden egyes azonosított kockázat esetében biztosítani kell, hogy annak forrása vagy oka jól érthető és dokumentált legyen. A felmerülő kockázat tudatosítása ártalmatlannak tűnő feladatokból/cselekvésekből eredő kockázatokra. Gyakran azok a kockázatok, amelyekről a szervezet azt hiszi, hogy nagyon jól kezeli őket.
a legkárosabb hatást gyakorolják a szervezetre, amikor megvalósulnak, mert senki sem gondolta, hogy ez megtörténhet. Ez a felismerés. Ezeknek a kockázatoknak a megvalósulása lehet a legnagyobb káros hatással a szervezet megítélésére.
A következmények azonosítása
A kockázat következményei a kockázat megvalósulásának következményei. A következmények megértése, amelyek realisztikusak, lehetővé teszi a súlyosság megfelelő kategorizálását. Míg a személyi sérülés számos tevékenység lehetséges következménye nem célszerű minden esetben következményeként azonosítani, mivel ez nem valószínű, hogy a személyi sérülés bekövetkezhet.
A kockázat taxonómiája
A kockázatértékelések elvégzésekor fontos átgondolni, hogy a kockázatokat hogyan osztályozzuk, és hogy létezik-e olyan a kockázatok és a kockázati csoportosítások között van-e logikai összhang. Például a pénzügyi irányításból eredő kockázatok a vagy a jogszabályi/politikai megfelelésből erednek. A gazdálkodó egység által már létrehozott kockázati keretrendszernek tartalmaznia kell egy a kockázati kategóriák és a hozzájuk tartozó következménykritériumok leírását.
A kockázati kategóriák magas szintű leíró kifejezések, amelyek segítik a kockázatok azonosítását és elemzését. Ezek segítenek a szervezet számára fontos kockázati területek kommunikálását. Ezeknek már a kockázatkezelés részét kell képezniük. kockázatkezelési keretrendszerének részét képezik. Fontos ezeket azonosítani és felhasználni a következők azonosítása során kockázatok azonosításához a következő szakaszban.
Kockázatazonosítás hatóköre
Fontos átgondolni, hogy miért van szükség kockázatértékelésre, és mik a mögöttes célok. Nincs értelme értékelést végezni, ha annak nincs haszna az eredmények eléréséhez vagy a projekt sikeréhez. Szánjon időt annak meghatározására, hogy a kockázatértékelés milyen célt szolgál a bizonytalanság csökkentése és a
az eredmények jobb elérését. Ez azt eredményezheti, hogy az egyes tevékenységek más-más hangsúlyt kapnak. Például egy új belső folyamat, amely nem érinti az ügyfélszolgálat nyújtását, csak azt fogja megkövetelni, hogy a kockázatértékelés figyelembe vegye a kockázatokat.
Fontos annak biztosítása is, hogy tisztában legyen a kockázatértékelés hatókörével és határaival. Ez magában foglalja a következőket annak megértése, hogy mennyi részletességre van szükség, és mennyire legyen összetett az elemzés. Például egy kis beszerzés esetén egy olyan kimerítő kockázatértékelés, amely a gazdálkodó egység teljes környezetét figyelembe veszi, aprólékosan részletességgel, nem hatékony és nem is valószínű, hogy eredményes.
Strukturált vs. informális kockázati folyamat
A kockázatazonosítási folyamat lefolytatása lehet erősen strukturált vagy informális folyamat. Fontos, hogy a kockázatértékelő tisztában legyen azzal, hogy a kockázatértékelésnek mennyire strukturáltnak kell lennie. Nem hatékony, ha órákig tartó időt fordítunk arra, hogy egy nagyon kicsi és egyszerű dolog esetében egy mélyreható kockázatértékelés dokumentálása és elvégzése. A kockázatkezelés ermészeténél fogva olyan hasznos és lényeglátó információk nyújtására irányul, amelyek segítik a hatékony és eredményes szervezet hatékony és eredményes működését.